Przed rozpoczęciem badania exit poll losowana jest określona liczba lokali wyborczych w całym kraju. W dniu wyborów co n-ta osoba wychodząca z lokalu proszona jest przez czekających ankieterów o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety, w której zaznacza partię lub kandydata, na którą oddała przed chwilą swój głos. Wyniki cząstkowe ze wszystkich lokali przesyłane są do agencji badawczej realizującej badanie, która na tej podstawie przygotowuje ostateczną prognozę wyników głosowania.
Badanie exit poll realizowane jest na zlecenie stacji telewizyjnych, a ich wyniki ogłaszane natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych, w czasie tzw. wieczorów wyborczych.
Jest to technika stosowana w badaniach ilościowych, wykorzystująca internet do realizacji wywiadów z respondentami. Technika CAWI jest szczególnie przydatna, gdy:
Badanie metodą CATI jest nadzorowane przez osoby odpowiedzialne za kontrolę jakości pracy ankieterów, które na bieżąco śledzą przebieg prowadzonych wywiadów.
Jest to technika stosowana w badaniach ilościowych, polegająca na przeprowadzaniu wywiadów z respondentami przy użyciu przenośnych komputerów (notebook), zamiast tradycyjnych kwestionariuszy. Pozwala ona m.in. na:
Badanie metodą CAPI pozwala na lepszą kontrolę jakości wywiadu - ewentualne błędy są natychmiast wychwytywane przez komputer w elektronicznej ankiecie.
© Polskie Badania Wyborcze 2019